DOĞANHİSAR EKONOMİSİ

İlçemiz ekonomisi tarım ve hayvancılığı dayalıdır. Tarım alanlarında hububat, baklagiller, sebze ve meyve üretilmektedir. Sanayi geliri ve sanayileşme yok denecek kadar azdır. İlçemizin genel alanı 51.686 hektardır. Bunun 23.794 hektarı ekilebilir tarım arazisi, 3.136 hektarı çayır ve mera, 20.570 hektarı orman arazisi, 1.100 hektarı da göl, baraj, yerleşim yeri ve 2.836 hektarı da kullanılmayan arazidir.

 

İlçemizde hayvancılık önemli bir gelir kaynağı durumdadır. Ancak son yıllarda azalma görülmektedir.

 

İlçemizde tarım gelirinin dışında ilçe halkının yaz aylarında başka il ve ilçelerde ailecek vasıfsız işçi olarak gidip tarım kesiminde çalışarak geçimlerini temin etmeğe çalıştıkları söylenebilir.

 

İlçemiz kasaba ve köylerinde üretilen sebze ve meyvenin bir bölümü dışarıya satılmakta, bir bölümü de ilçemizde haftanın Salı günleri kurulan pazarda değerlendirilmektedir.

 

İlçemizde turizm gelişmemiş olup Tarım Kredi, Esnaf Kefalet Kooperatifleri ile Ticaret Odası Başkanlığı ve Ziraat Bankası mevcuttur. 5 adet Tarımsal Kalkınma, 7 adet Tarımsal Sulama Kooperatifi bulunmaktadır. Fuar, sergi ve panayır bulunmamaktadır.